American Fencing Magazine

American Fencing Magazine 1Check it out! High school level fencing is definitely growing in America, but no one does it like New Jersey. This quarter’s American Fencing Magazine features great insight into New Jersey High School Fencing, written by Olympic Team Captain, Jeff Bukantz.

And the film gets a nod at the end of the article! Thanks, Jeff 🙂

 

 

American Fencing Magazine 2American Fencing Magazine 3

 

 

 

 

 

American Fencing Magazine 4American Fencing Magazine 5

 

NJSIAA All State Teams

This post is long over due, but here are the Star Ledger’s 2012-13 All-State Team selections for New Jersey High School Fencing:

Boys Fencer-of-the-Year: Gabe Canaux (Montclair)
Girls Fencer-of-the-Year: Francesca Russo (Wayne Valley)

Image

Boys Team-of-the-Year: Columbia
Girls Team-of-the-Year: Northern Highlands

Image

BOYS FIRST TEAM

SABRE: Alex Gorloff, Ramapo; Andrew Doddo, Columbia; Khalil Thompson, Teaneck
FOIL: John Vaiani, Christian Brothers Academy; Drew Johnston, Hunterdon Central; George Haglund, Newark Academy
EPEE: Gabriel Canaux, Montclair; Cooper Schumacher, Pompton Lakes; Eric Gardner, Watchung Hills

SECOND TEAM
Sabre: Jarett Lewis, St. Peter’s Prep; Adam Carcione, Ramapo; Connor Mills, St. Augustine
Foil: David Kong, St. Peter’s Prep; Yashu Srivastav, Watchung Hills; Jared LeBron, Columbia
Epee: Max Gould, Columbia; Albert Reiss, Millburn; Sam Judd, Ramapo

Image

THIRD TEAM
Sabre: Michael Leung, West Windsor North; Wenrui Lu, Pingry; Danny Dembner, Millburn
Foil: Albert Zhang, North Hunterdon; Jake Schulman, Northern Highlands; Calvin Au, Bernards
Epee: Christian Aguilar, Moorestown Friends; Antonio Fuda, Christian Brothers Academy; Lars Swanson, Mendham

Image

ALL-PREP
Sabre: Jacky Lam, Lawrenceville; Nyle Neuman, Princeton Day; Rob Hedberg, Hun
Foil: Matt Giannotti, Princeton Day; Tom McNulty, Hun; Elijah Acevedo, St. Benedict’s Prep
Epee: Jong-Wan Kagabo, St. Benedict’s Prep; Matt Cavuto, Princeton Day; Max Nye, Princeton Day

Image

GIRLS FIRST TEAM

SABRE: Francesca Russo, Wayne Valley; Alisha Gomez-Shah, Wayne Hills; Allison Lee, Northern Highlands
FOIL: Sarah Pak, Northern Highlands; Samantha Viquiera, Columbia; Liana Yamin, Northern Highlands
EPEE: Amy Tong, Ridge; Katherine Couch, Montgomery; Brianna Valese, Livingston

SECOND TEAM
Sabre: Elysia Wang, West Windsor North; Alex Viquiera, Columbia; Julia Greene, Voorhees
Foil: Gabby D’Astoli, Hunterdon Central; Kristen Coury, Bernards; Nicole Vianni, Ranney
Epee: Lizzy Elkind, Bernards; Helen Sakharova, Bergen Tech; Sarah Redick, Mendham

Image

THIRD TEAM
Sabre: Katie Khaw, West Windsor North; Cindy Oh, Northern Highlands; Alicja Tomaszewski, Morris Hills
Foil: Anastasiya Muravyeva, Fair Lawn; Sophia Holmqvist, Northern Highlands; Kristen Kemnitzer, West Windsor South
Epee: Alaina Jennings, Gov. Livingston; Ashley Hahn, Bernards; Fiana Fong, Watchung Hills

Image

ALL-PREP
Sabre: Celeste Matsui, Lawrenceville; Claire Zau, Lawrenceville; Janice Luo, Lawrenceville
Foil: Tara Fish, Lawrenceville; Maria Chaves, Princeton Day; Annete Jeffs, Hun
Epee: Noelle Baptiste, Hun; Yang, Lawrenceville; Judy Zhu, Hun

Image